„Tajski” bezkonkurencyjny w „Łańcuchu Herbowym”

„Tajski” bezkonkurencyjny w „Łańcuchu Herbowym”

Zwycięzca sobotniej Grand Prix Polski Tai Woffinden potwierdził wyśmienitą formę, z kompletem zwycięstw zdobywając Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

W pierwszej serii tylko Kamil Brzozowski dostarczył radości ostrowskim kibicom, kiedy w biegu 2. mimo słabego startu, na przeciwległej prostej minął dwójkę rywali, a na kolejnych okrążeniach atakował, choć bezskutecznie, prowadzącego Lebiediewa. „Trójki” oprócz Łotysza zdobyli też w pierwszej odsłonie Turnieju Grzegorz Zengota, Przemysław Pawlicki i Tai Woffinden.

 W piątym biegu Kamil Brzozowski postraszył nieco Woffindena, dwukrotnie obejmując prowadzenie, Anglik był jednak wyraźnie szybszy na dystansie, dopisując do swojego dorobku drugą wygraną. Miłą niespodziankę sprawił również w kolejnym wyścigu ostrowski Duńczyk – Jeppesen, który powtórzył manewr Brzozowskiego z drugiego biegu i również dowiózł dwa punkty, przegrywając tylko z Januszem Kołodziejem. Szansę na „dwójkę” miał też Suchecki, wyprzedził go jednak Buczkowski, a bezkonkurencyjny w tym wyścigu okazał się Jarosław Hampel. Aż z trzema zwycięzcami z pierwszej serii zmierzyć się musiał Tomasz Jędrzejak w biegu 8. I choć po pierwszym okrążeniu wydawało się, że punktu nie zdobędzie, to jednak atakiem przy krawężniku wyprzedził Zengotę co dało mu trzecie miejsce. Wyścig ten wygrał Przemysław Pawlicki dołączając do prowadzącego po dwóch seriach Woffindena, a na 5 miejscu premiowanym udziałem w półfinale klasyfikowany był najlepszy z ostrowian Kamil Brzozowski.

Dobry start Tomasza Jędrzejaka w biegu 9. dał mu 3 punkty, a Łukasz Sówka poszerzając pierwszy łuku powiózł Hampela co pozwoliło mu dojechać do mety na trzecim miejscu. Trzecią dwójkę zdobył w następnym wyścigu Brzozowski, choć walka z Pawlickim o pełną pulę kosztowała go chwilowy spadek na trzecie miejsce. W biegu 11. mimo słabszego startu Zbyszek Suchecki dobrze rozegrał pierwszy łuk i choć uciekł mu Łaguta, to pokonanie wiceliderów: Kołodzieja i Lebiediewa sprawiło miejscowym kibicom sporo radości. Z dobrej strony pokazał się po raz kolejny Jeppesen w wyścigu 12. zdobywając drugą dwójkę, a wygrał ten bieg liderujący Tai Woffinden. Za plecami Woffindena i Pawlickiego po trzech seriach znajdowali się, mający po 6 punktów Łaguta, Kołodziej i Brzozowski, a miejsce szóste zajmowali Jędrzejak i Lebiediew z 5 punktami.

Już w 13. biegu miejsce w finale zapewnił sobie bezbłędny Przemysław Pawlicki, a groźny upadek zanotował w tym wyścigu Łukasz Sówka. Chwilę później w ślady Pawlickiego poszedł równie bezbłędny Tai Woffinden, a dwa punkty zdobył po walce z Anglikiem Jarek Hampel dołączając do grona pretendentów do półfinału. „Ostrowski” bieg 15. wygrał Jędrzejak przed Sucheckim, Jeppesenem i Kamilem Brzozowskim, którego waleczny Duńczyk wyprzedził na ostatnim łuku, natomiast Artiom Łaguta wygrywając wyścig 16. wysforował się na czoło kandydatów do startu w półfinale powiększając swój dorobek do 9 punktów. Tuż za nim znajdowali się Kołodziej i Jędrzejak z 8 punktami, a w stawce liczyli się jeszcze Brzozowski, Lebiediew i Hampel mający po 6 punktów.

Jako pierwszy z grona pretendentów w piątej serii pokazał się Andrzej Lebiediew w pełni wykorzystując swoją szansę na trzy punkty. Na drugim miejscu w tym wyścigu  po ładnej walce z Buczkowskim zameldował się Jeppesen, sklasyfikowany ostatecznie na 8 miejscu z dorobkiem 7 punktów. Sporo działo się w biegu 18. biegu: 3. miejsce po rundzie zasadniczej zapewnił w nim sobie Łaguta wyprzedzając na dystansie Jędrzejaka, który dał się jeszcze objechać Protasiewiczowi, a mimo uzbierancyh 9 punktów musiał do końca czekać na rozstrzygnięcie swojego udziału w półfinale. W wyścigu 19 spotkali się dwaj niepokonani – Woffinden i Pawlicki, ale mimowolnym bohaterem przy pierwszym podejściu do tego biegu okazał się Zbigniew Suchecki, który zaliczył w pierwszym łuku groźną wywrotkę. Sędzia wykluczył zawodnika Ostrovii z powtórki, w której Pawlicki mimo wygranego startu na dystansie przegrał z Woffindenem. W 20 biegu spotkali się trzej kandydaci do miejsca w półfinale. Słaby start Brzozowskiego sprawił, że musiał gonić rywali co na drugim łuku pierwszego okrążenia zakończyło się jego upadkiem. W powtórce pewnie wygrał Kołodziej, zapewniając sobie czwarte miejsce po rundzie zasadniczej, a pokonując Hampela – otworzył drzwi do 21 biegu Tomaszowi Jędrzejakowi.

W nim ze startu wystrzelił Łaguta, zaś napędzający się pod bandą Jędrzejak wysforował się na drugie miejsce i póki jechał szeroko utrzymywał miejsce premiowane awansem do finału. Na trzecim okrążeniu pojechał jednak bliżej krawężnika co wykorzystał Kołodziej i na prostej startowej wyprzedził ostrowianina.

W finale dobrze wystartował z pierwszego pola Tai Woffinden, co było kluczem do zwycięstwa w tym wyścigu, a co za tym idzie w całym turnieju. Na drugim miejscu tasowali się Kołodziej z Łagutą, ostatecznie jednak Rosjanin rozstrzygnął tą walkę na swoją korzyść. Mający wielki apetyt na ostrowski „Łańcuch Herbowy” Przemysław Pawlicki zjechał z toru po trzech okrążeniach.

„Tajski” swoją wygraną potwierdził znakomitą dyspozycję, potwierdzając że będzie chciał ją wykorzystać również w walce o tytuł mistrza świata.

Klasyfikacja turnieju:
1. Tai Woffinden 15+3 (3,3,3,3,3)
2. Artiom Łaguta 12+2 (2,1,3,3,3)
3. Janusz Kołodziej 11+1 (2,3,1,2,3)
4. Przemysław Pawlicki 14+d4 (3,3,3,3,2)
5. Andrzej Lebiediew 9 (3,2,0,1,3)
6. Tomasz Jędrzejak 9 (1,1,3,3,1)
7. Jarosław Hampel 8 (1,3,0,2,2)
8. Jonas Jeppesen 7 (0,2,2,1,2)
9. Kamil Brzozowski 6 (2,2,2,0,u4)
10. Piotr Protasiewicz 6 (2,1,1,0,2)
11. Grzegorz Zengota 5 (3,0,0,1,1)
12. Krzysztof Buczkowski 5 (0,2,0,2,1)
13. Zbigniew Suchecki 5 (0,1,2,2,u/w)
14. Kacper Gomólski 4 (1,0,2,0,1)
15. Ernest Koza 2 (0,0,1,1,0)
16. Łukasz Sówka 2 (1,0,1,u3,0)

Bieg po biegu:
1 Zengota, Protasiewicz, Sówka, Suchecki
2 Lebiediew, Brzozowski, Gomólski, Koza
3 Pawlicki, Łaguta, Hampel, Jeppesen
4 Woffinden, Kołodziej, Jędrzejak, Buczkowski
5 Woffinden, Brzozowski, Łaguta, Sówka
6 Kołodziej, Jeppesen, Protasiewicz, Gomólski
7 Hampel, Buczkowski, Suchecki, Koza
8 Pawlicki, Lebiediew, Jędrzejak, Zengota
9 Jędrzejak, Gomólski, Sówka, Hampel
10 Pawlicki, Brzozowski, Protasiewicz, Buczkowski
11 Łaguta, Suchecki, Kołodziej, Lebiediew
12 Woffinden, Jeppesen, Koza, Zengota
13 Pawlicki, Kołodziej, Koza,Sówka
14 Woffinden, Hampel, Lebiediew, Protasiewicz
15 Jędrzejak, Suchecki, Jeppesen, Brzozowski
16 Łaguta, Buczkowski, Zengota, Gomólski
17 Lebiediew, Jeppesen, Buczkowski, Sówka
18 Łaguta, Protasiewicz, Jędrzejak, Koza
19 Woffinden, Pawlicki, Gomólski,Suchecki
20 Kołodziej, Hampel, Zengota,Brzozowski

Półfinał
21 Łaguta, Kołodziej, Jędrzejak, Lebiediew

Finał
22 Woffinden, Łaguta, Kołodziej, Pawlicki

Z naszego klubu