Jarosław Hampel najlepszy w półfinale IMP

Jarosław Hampel najlepszy w półfinale IMP

Jarosław Hampel okazał się najlepszy w rozegranym w piątek na Stadionie Miejskim półfinale Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawodnik Falubazu Zielona Góra zdecydowanie zdominował te zawody, z których awans wywalczyli jeszcze Adrian Miedziński, Szymon Woźniak, Grzegorz Zengota, Tobiasz Musielak i Krzysztof Buczkowski.

Na emocje i niespodzianki kibice nie musieli w tym turnieju długo czekać. Już w drugim biegu po przegranym starcie Piotr Protasiewicz ruszył w pogoń za Kacprem Woryną, a tymczasem obu pogodził drugoligowiec Michał Łopaczewski inkasując 3 punkty, podobnie jak wyścigu pierwszym Bartosz Smektała. Historia powtórzyła się w biegu trzecim, kiedy to walczących w pierwszym łuku Zengotę i Miedzińskiego objechał po zewnętrznej Tobiasz Musielak. Do groźnej sytuacji doszło na pierwszym łuku wyścigu czwartego, kiedy to Szymon Woźniak wypchnięty w stronę bandy „zabrał ze sobą” jadącego z czwartego pola Jarosława Hampela. Obaj żużlowcy pozbierali się jednak o własnych siłach, a w powtórce pierwszy łuk rozegrali dużo lepiej wychodząc na dwa pierwsze miejsca. Na dystansie Hampel wyprzedził Woźniaka i z dużą przewagą dowiózł 3 punkty.

„Wyścig faworytów” rozpoczął serię drugą, a w nim Jarosław Hampel nie dał szans rywalom przywożąc za sobą Miedzińskiego, Protasiewicza i walczącego do końca Worynę. Błąd Bartosza Smektały na wyjściu z pierwszego łuku sprawił, że zgubił on punkty w biegu 6, wygranym przez Krzysztofa Buczkowskiego, nie dał rady rywalom również Michał Łopaczewski ustępując Zengocie i Kościuchowi, a w kończącym serię biegu 8 Woźniak nie dał się wyprzedzić Protasiewiczowi, dopisując do swojego dorobku cenne 3 punkty. Samodzielnym liderem po dwóch seriach był Hampel, a dopiero 11 miejsce zajmował Kacper Woryna.

Dobry start Woźniaka dał mu kolejne 3 punkty w biegu 9, w którym pasjonującą walkę o drugie miejsce z sukcesem stoczył Zengota z Miśkowiakiem. W trzecim swoim starcie drugie ostrzeżenie za utrudnianie startu otrzymał Musielak co oznaczało wykluczenie z wyścigu, wygranego w powtórce przez potrzebującego punktów Worynę. W tym biegu kibice ponownie oglądali zaciętą walkę o 2 punkty, w której Kościuch pokonał Smektałę. Pierwszą trójkę zdobył także Adrian Miedziński, choć przez cały dystans nękał go atakami Protasiewicz, natomiast w 12 biegu trzecią wygraną przywiózł Hampel podtrzymując pozycję samodzielnego lidera ostrowskiego turnieju. Po trzech seriach w walce o sześć miejsc premiowanych awansem nadal liczyło się aż 13 zawodników – z dalekiej podróży powrócił Woryna, znacznie poprawili swoje notowania również Miedziński i Protasiewicz.

Ze stawki tej odpadli w kolejnych wyścigach Walasek (defekt na 2 miejscu) i Smektała (4 miejsce). Waleczność i skuteczność pokazał Woryna w biegu 15 pokonując na dystansie Woźniaka. Z kolei wygrana Miedzińskiego nad Kościuchem znacznie poprawiła notowania tego pierwszego. Tym samym przed ostatnią serią miejsca premiowane awansem zajmowali Hampel i Woźniak (pewni awansu) oraz Miedziński, Zengota, Woryna i Buczkowski, a namieszać w stawce mogli jeszcze Łopaczewski, Protasiewicz, Musielak lub Kościuch.

Dwaj ostatni zmierzyli się w biegu 17 mając za przeciwnika Grzegorza Walaska, który jednak nie wyjechał do wyścigu. Po przegranym starcie Kościuch lepiej pojechał w pierwszym łuku i wygrywając pojedynek z Protasem zgłosił swoje aspiracje do awansu. Trzeci „aspirant” – Łopaczewski tak łatwego zadania nie miał i musiał uznać wyższość ekstraligowych rywali w wyścigu 18, w którym dobry start zapewnił trzecią wygraną z rzędu Adrianowi Miedzińskiemu. Miedziak wespół z drugim na mecie Szymonem Woźniakiem, przypieczętowali w ten sposób awans do finału. I wreszcie ostatni z kandydatów – Musielak, po raz trzeci minimalnie ukradł start, tym razem jednak sędzia wyścigu nie przerwał co pozwoliło zawodnikowi z Rybnika pokonać niepokonanego dotąd Hampela i powiększyć swój dorobek do 9 punktów. W ostatnim regulaminowym wyścigu najwięcej namieszał ten, który nie miał nic do zyskania – Artur Czaja. Start wygrał co prawda Woryna, ale na wyjściu z pierwszego łuku cała stawka zawodników się przetasowała. Na czoło wysunął się Zengota, a zaraz za nim podążył wspomniany Czaja i tym sposobem Buczkowski z Woryną musieli walczyć o 1 oczko dające udział w wyścigu dodatkowym o miejsca 5-7. Walkę tą wygrał Buczkowski, co dla Woryny oznaczało koniec marzeń o finale.

Pod taśmą w biegu dodatkowym stanęli Kościuch, Musielak i Buczkowski. Najlepiej wystartował Kościuch, aczkolwiek w biegu tym chodziło przede wszystkim o to by nie być ostatnim. To ostatnie miejsce przechodziło w trakcie wyścigu „z rąk do rąk” niczym gorący kartofel i ostatecznie pozostało w rękach Norberta Kościucha, który tym samym na finał do Gorzowa pojedzie w roli rezerwowego.

Klasyfikacja końcowa:

1. Jarosław Hampel 14 (3,3,3,3,2)
2. Adrian Miedziński 12 (1,2,3,3,3)
3. Szymon Woźniak 12 (2,3,3,2,2)
4. Grzegorz Zengota 12 (2,3,2,2,3)
5. Tobiasz Musielak 9+3 (3,1,w,2,3)
6. Krzysztof Buczkowski 9+2 (1,3,1,3)
7. Norbert Kościuch 9+1 (0,2,2,2,3) – rezerwowy w finale

8. Kacper Woryna 8 (2,0,3,3,0)
9. Piotr Protasiewicz 8 (1,2,2,1,2)
10. Michał Łopaczewski 7 (3,1,2,1,0)
11. Bartosz Smektała 6 (3,1,1,0,1)
12. Robert Miśkowiak 4 (0,2,1,1,d)
13. Artur Czaja 3 (0,0,1,0,2)
14. Grzegorz Walasek 3 (2,1,0,d,w)
15. Krzysztof Jabłoński 3 (1,0,0,1,1)
16. Oskar Polis 0(d,0,ns,ns,ns)

Bieg po biegu:

1 Smektała, Walasek, Jabłoński, Czaja
2 Łopaczewski, Woryna, Protasiewicz, Miśkowiak
3 Musielak, Zengota, Miedziński, Polis (d4)
4 Hampel, Woźniak, Buczkowski, Kościuch
5 Hampel, Miedziński, Walasek, Woryna
6 Buczkowski, Miśkowiak, Smektała, Polis
7 Zengota, Kościuch, Łopaczewski, Jabłoński
8 Woźniak, Protasiewicz, Musielak, Czaja
9 Woźniak, Zengota, Miśkowiak, Walasek
10 Woryna, Kościuch, Smektała, Musielak (w)
11 Miedziński, Protasiewicz, Buczkowski, Jabłoński
12 Hampel, Łopaczewski, Czaja
13 Buczkowski, Musielak, Łopaczewski, Walasek (d2)
14 Hampel, Zengota, Protasiewicz, Smektała
15 Woryna, Woźniak, Jabłoński
16 Miedziński, Kościuch, Miśkowiak, Czaja
17 Kościuch, Protasiewicz, Walasek (w)
18 Miedziński, Woźniak, Smektała, Łopaczewski
19 Musielak, Hampel, Jabłoński, Miśkowiak (d4)
20 Zengota, Czaja, Buczkowski, Woryna
21 Musielak, Buczkowski, Kościuch

Z naszego klubu